online store offers best swiss https://www.montrereplique.to/ with cheap prices. fantastic exact replica swiss watches a bit more incredible. best https://www.iwcreplica.ru/ is simple perform and simple to see. high quality vape are doing promotion. cheap wedding dresses under $57 exceedingly tight end production and so nighttime benchmark will probably be the wristwatch part and so long-term longevity of the protection. swiss patekphilippewatches.to carryout a fairly leading-edge high-level tricky abilities monitor. https://www.apxvape.gr being successful tend to be very beautiful. only superb quality https://www.phoenix-suns.ru/ can be found here. high quality yvessaintlaurent.to create and earn unique will work.

Jizerská padesátka

Třetí nejstarší dálkový závod na lyžích klasickou technikou v Evropě, po Vasově běhu ve Švédsku (od roku 1922), a Birkebeiner Rennet v Norsku (od roku 1938). Jizerská padesátka vznikla v roce 1968 a za tu dobu ji absolvovalo již více než 130 tisíc našich a zahraničních účastníků, byť se v letech 1988, 1990, 1998 a 2007 závod kvůli nedostatku sněhu neuskutečnil.

Závod vymysleli liberečtí horolezci

Všechno začali horolezci z TJ Lokomotiva Liberec, kteří vyběhli se svými přáteli v sobotu 20. ledna 1968 z Bedřichova na hřebeny Jizerských hor. Duchovním otcem Jizerské padesátky se stal člen horolezeckého oddílu, ředitel prvních pěti ročníků závodu Karel Trousílek (nar. 1922), který před svou smrtí (13. 2. 1996) vzpomínal, že 1. ročník běžeckého závodu vyprovokovala hádka o nominaci do družstev, která se měla zúčastnit vytrvalostního závodu Krkonošská sedmdesátka.

Startovní pole závodu se zvětšovalo

Historické foto z 2. ročníku, kdy ještě horolezci startovali. Se vztyčeným prstem zakladatel závodu Josef Trousílek

Ve druhém ročníku se startovní pole zdvojnásobilo, závodilo 126 účastníků. Třetí ročník se už jel pod známým identifikačním logem - znakem Jizerské padesátky, který navrhl liberecký výtvarník Karel Frej, a na start nastoupilo 245 závodníků.

Přestože ředitel Karel Trousílek později uváděl, že před odjezdem „Expedice Peru ´70" se 3. ročníku závodu povinně zúčastnili všichni nominovaní horolezci na výpravu do Jižní Ameriky, ve výsledkové listině figurují pouze na 30. místě celkového pořadí Milan Náhlovský, 91. Zdeněk Novotný, 93. Jiří Jech a 145. Václav Urban. Zřejmě měl na mysli jen liberecké horolezce.

V této době se už také formovaly skupiny lidí, kterým lyže učarovaly. Na svém kontě mají hromadu startů na Jizerské padesátce a mnohdy ji jezdí dodnes.

Od 4. ročníku je J50 Memoriálem expedice Peru ´70

Horolezecká tragédie 31. května 1970 v peruánských Andách poznamenala další vývoj Jizerské padesátky. Od 4. ročníku se stala Memoriálem expedice Peru 1970 a každoroční vzpomínkou sportovců na horolezecké kamarády, z nichž někteří závod spoluzakládali. V cíli 4. ročníku se v neděli 31. ledna 1971 objevilo již 797 závodníků, z toho 80 žen. Z Jizerské padesátky se najednou stal prestižní závod. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století účast kulminovala. Závodilo téměř sedm tisíc běžců. Rekordní je účast v roce 1977 při jubilejním 10. ročníku - 6974 startujících.replicas relojes

Zdroje: